
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | High Side |
| Output Current | 2.2 A |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Turn-On Delay Time | 5 ms |
| Turn-Off Delay Time | 3 ms |
| Operating Supply Current | 180 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 180 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| On Resistance (RON) | 70 mΩ |
| Max Current Limit | 2.7 A |
| Current Limit | 2.3 A |
Stock: 775
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54749
Ext.Price$0.54749
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54749 | $0.54749 |
| 10 | $0.39619 | $3.96190 |
| 50 | $0.31403 | $15.70150 |
| 100 | $0.24890 | $24.89000 |
| 500 | $0.20389 | $101.94500 |
| 1000 | $0.17994 | $179.94000 |
